Boya ve Çeşitleri

Boya ve çeşitleri hakkında bilginiz var mı? Gelişen teknoloji ve boya üretim fabrikalarının artması ile boya markaları olsun boya kalitelerinde olsun bir çok çeşit ve tür meydana çıkmıştır. Eskiden bir kaç markanın tekelinde olan boyalar artık bir çok marka tarafından üretilmekte ve çeşitli kalite ve ücretten satılmaktadır. Bu yüzden boya ve çeşitleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yağlı Boya

Sentetik ve parlak son kat boyadır. Her türlü bina, iç cephe, dış cephe veya ahşap yüzeylerde uygulanabilir. Mükemmel derecede dayanıklı, örtme gücü, yapışma ve esneklik gücüne sahiptir. Macun ve astar üzerine, saten alçı üzerine uygulanabilir. Dekoratif görünme amacıyla kullanılmaktadır.

Saten Boya

Saten boya, sentetik esaslı bir boya olmakla birlikte iyi yapışan ve çok çabuk kuruyan bir özelliğe sahiptir. Kapatma gücü oldukça kuvvetli, dekoratif dayanıklı renkleri ve silinebilirliği ile evlerin iç dekorasyonunda kullanılan bir boyadır. Tavan, duvar, ahşap ve metal yüzeylerde uygulanabilir.

Badana

Eskiden kalma uzun yıllar anadolu başta olmak üzere çoğu yerde kullanılan ve hala da kullanılmakta olan boya türüdür. Kireç ile suyun birbiri ile karıştırılması sonucu oluşur. Genelde evlerin iç cephelerinde kullanılır. Dış cephe de çok sağlıklı ve uzun süre dayanıklı değildir. Badana yapılan duvar ne silinebilir ne de yıkanabilir.

Dış Cephe Boyaları

Üzeri sıva yapılmış her türlü zemin üzerine, briket, etermit ve ytong malzemelerin üzerine dış etkenlerden korumak maksadıyla uygulanan boyadır. Binanın dış dekoratif  ve izolasyon amaçlı uygulanabilir. Nem, yağış ve güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir