Boyada Yardımcı Ürünler (Rulo, Fırça, Silikon, Köpük, Maskelemebandı, Zımpara)

Yardımcı ürünler ve dikkat edilmesi gereken hususlar

Rulo : Uzun tüylü rulolar (18-24 mm) plastik ve dış cephe boya uygulamasına, kısa tüylü rulolar (10-12 mm) saten boya uygulamasına uygundur. Mercan rulolar grenli (tekstürlü) boyaların uygulanması için tasarlanmıştır.

Rulo temizliği; Su bazlı boyaların kullanımından sonra rulodaki boyayı su ile yıkayın ve sabunlu sudan geçirin, silindiri aşağı gelecek şekilde asarak saklayın. Sentetik bazlı bir boya kullanılmış ise; ruloda kalan boya sıyrılarak mümkün olduğunca alınır ve sentetik tiner ile temizlendikten sonra sabunlu sudan geçirilerek; silindiri aşağı gelecek şekilde asılarak saklanır. Tekrar kullanımdan önce kullanılacak boyanın incelticisi ile nemlendirilmelidir..

Fırça: Yeni fırçanın tozunun alınması ve zayıf kılların dökülmesi için el ile bükülmeli ve silkeleyerek tozu alınmalıdır. Yeni fırça alıştırmak için önce astarlamada kullanılmalıdır. Fırça boyaya kıl boyunun yarısına gelecek şekilde dik olarak batırılmalı, kutunun kenarlarına sürülerek fazla boyanın akması engellenmelidir.
Boya işine ara verildiğinde fırça boyanın için dik olarak bırakılmamalı boya kutusunun üstüne yatay olarak konulmalıdır. Boya yapılacak zeminin tozunu almak ya da kullanılacak boyayı karıştırmak için fırça kullanılmamalıdır.

Fırça temizliği; Fırça kullanıldığı boyanın incelticisi ile (su, sentetik tiner) temizlenmelidir. Su ile temizlenen fırça kılları aşağı bakacak şekilde asılarak saklanmalı, tekrar kullanımda suya tutularak kılların ıslanması sağlanmalıdır.Tiner ile temizlenen fırça tekrar kullanımda tinere daldırıldıktan sonra avucumuzda döndürülerek fırçadaki tinerin temizlenmesi ile kullanılabilir. (eğer fırçada kalan tiner temizlenmez ise ilk kullanımda boyayı gereğinden fazla incelteceğinden istenmeyen problemlere yol açabilir) Eğer kullanılmış fırça kısa bir zaman içinde (2-3 gün) tekrar kullanılacak ise temizlik yapmadan kılları bir poşet ile kapatılır ve sıkıca bağlanır ise kılların kurumasına engel olunabilir.

Kapı ve pencere doğramalarında ½, 1,1.5 inç fırçaların, Geniş kapı ve ahşap yüzeylerin boyanmasında :2,2.5 ve 3 inç fırçaların Parke ve duvar yüzeylerinde 4.5 inç fırçanın, Kestirme için çeşitli ebatlarda kestirme fırçalarının kullanılması uygulamanın kolaylaşmasını sağlar. Ayrıca kalorifer arkalarını boyamak için kalorifer fırça ve çeşitli açılar için oynar başlıklı çeşitli numaralarda robot fırçalarda mevcuttur.

Not: 1 inç = 2.54 cm dir ve fırçanın genişliğini belli eder.

Silikon:Tek komponentli, antibakteriyel, hızlı kuruma,mükemmel yapışma ve sızdırmazlık sağlayan yüksek teknoloji silikondur.Cam, pvc, metal, ağaç, banyo ve mutfaklardaki fayans, lavabo, küvet, duş kabini, sıhhi tesisat elemanlarının montaj ve tamirlerinde yapışma,doldurma ve su izolasyonu amacı ile kullanılır. Kendi özel silikon tabancası ile kullanılır. Ucu kesilen tüpe plastik kullanma çubuğu takılarak kullanılacak yüzeye göre falçata ile kesilir ve tabanca ile sıkılarak tatbik edilir. Uygulanacak yüzeyler maskeleme bantı ile korumaya alınmalı ve uygulama sırasında özellikle parmakla yapılan düzeltmelerde mutlaka plastik eldiven kullanılmalıdır.

Betek Poliköpük:Poliüretan esaslı tek bileşenli nemle sertleşen kullanıma hazır köpüktür. Polietilen, slikon ve teflon hariç her türlü inşaat malzemesine yapışma gücüne sahiptir. Kullanılacak zemin temiz ve yağsız olmalı, korunması gereken yüzeyler bantla kapatılmalı kuru yüzeyler nemlendirilmelidir.

Uygulama yapmadan önce ürünü 30-40 sefer kuvvetlice çalkalayınız. Kutu dikey durumda iken kapağını açıp uygulama çubuğunu vidalayınız.Kutuyu baş aşağı çevirip boşlukları aşağıdan yukarıya doğru 1/3′ü kadar doldurunuz. Direkt günışığına maruz bırakmayınız. Yaş iken aseton yardımıyla temizlenebilir. Yaklaşık 10 dakika içinde kabuk bağlayan malzeme 1-1,5 saat içinde kesilecek duruma gelir ve 24 saat içinde tam kurumasını yaparak tamamen sertleşir.

Maskeleme Bandı: Uygulama yapılacak yüzeyin kuru olmasına dikkat ediniz.
Otomobil boyama esnasında +70°C’ye kadar 1-2 saat fırında kalmasında sakınca yoktur.

Zımpara: Boya ve macun uygulamalarında yüzeyi düzeltmek amacıyla ya da parlak yüzeylere yapılacak uygulamalarda, yüzeyi matlaştırmak ve aderansı arttırmak amacıyla kullanılan malzemelerdir.
-Duvar macunu düzeltme işlemleri için 80-120 no’lu zımparaların,
-Eski parlak boyaların matlaştırılması işlemleri için 120-200 nolu zımparaların,
-Mobilya grubu boya, astar ve dolgu malzemelerinde katlar arası zımpara işlemleri için 400 nolu zımparaların kullanılması önerilmektedir.
Numaralar zımparanın kum aralığını göstermektedir. Büyük numaralar ince dişli zımparalardır; küçük numaralar kalın dişli zımparalardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir