SU ESASLI BOYA İLE ÇEVRECİ YAKLAŞIM !

Mobel kimya 11 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesisinde tiner, vernik, inşaat boyası ve metal boyası üretimlerini gerçekleştiriyor. Firma Ar-Ge çalışmaları sonucunda su ile inceltilebilen,her türlü yüzeye uygulanabilen, insan yaşamı ve çevreyi tehdit etmeyecek, su esaslı boya ve özel reçinesi üretimine başlandı. Su esaslı boyayı “insan yaşamını tehdit etmeyen, solvent kullanılmadan sadece ve sadece su ile inceltilerek, metal, ahşap, beton, pvc gibi yüzeylere rahatlıkla tatbik edilebilen, hava ve fırın kurumalı olarak kullanılabilen son kat,çevreci boyalar” olarak tanımlayan Mobel Boya Genel Müdürü Mustafa Özhabeş, bu konuda merak edilen soruları cevaplandırdı.

Su esaslı boya zararlı kimyasallar içerir mi?

Solventli ürünlerde yer alan kurşun ve benzeri, VOC değeri yüksek boya yüzeye uygulandıktan sonra oda sıcaklığında buharlaşıp soluduğumuz havaya karışan zararlı kimyasallardır. Bu değer sıfır denecek kadar minimize edilmiştir.

Uygulama sonrasında parlaklık kaybı, sararma ve renk değişimi olur mu?

Solventli ürünler gibi uygulama sonrasında çatlama, dökülme, sararma olmaz. Yüzeyde oluşan kir, yağ ve toz silindikten sonra, parlaklık kaybı ve renk kaybı yaşanmaz.

Temizlik amaçlı kimyasallara karşı dirençli midir?

Reçinesinin özelliği nedeni ile zaman içerisinde toz tutma, kirlenme gibi durumlarda temizliği kolay olup, temizlik amaçlı kimyasallara karşı dirençlidir.

Metal yüzeyler için antikorozif son kat öncesi kullanmak gerekir mi?

Reçinenin özelliği nedeni ile metal yüzeylere yüksek işçilik ve maliyet getiren antikorozif bir boya kullanmaksızın ve astar gerektirmeden iki kat son kat boya uygulanabilir.

Her türlü yüzeye uygulanabilir mi?

Metal, ahşap, beton, eski boyalı yüzeyler, radyatör, pvc iç ve dış mekanlar, saten alçı çekilmişyüzeylere astarsız uygulanabilir. Yüzeyde yüksek dekoratif performans sağlar. Elastiki bir yapıda olması ve sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi nemli iklimlerde oluşan küf problemini yaşatmaz.

UV dayanımı nasıldır?

Güneş ışığına karşı renk kayıpları oluşmaz. Boyanın maruz kaldığı atmosferik şartlara dayanıklıdır.

Bu ürünü nerelere tavsiye edebilirsiniz?

Çocuk odaları, çocukların kullanacağı metal aksam veya benzer yüzeyler, askeri alan ve malzemelerinde, anaokulları kreşler, okullar, hastaneler, kuaförlerde. Sanayi üretim alanlarında yangın riski taşıyan sektörler ve bunlara bağlı ürünlerde. Gıda üretimi yapan sektörler ve tedarikçilerine ait üretim alan ve malzemeleri. Kısaca çevre ve insan hayatını tehdit edecek yangın gibi risk içeren sektörlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Yanmazlık özelliği taşır mı?

İçeriğine bağlı olarak yanmazlık özelliği taşıması, yangın riskini ortadan kaldırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir