TADİLAT VE DEKORASYONDA RENK KOMBİNASYONLARI

Her göz farklı renkleri bir arada sevebilir. Ancak yine de evinizi dekore ederken renk kombinasyonları konusunda uygulayacağınız basit birkaç kural sayesinde evinizde daha dengeli ve göze hoş gelen bir görüntü yakalayabilirsiniz.
Tadilata başlarken aklınızın bir kenarında bulunacak kurallar evinize bambaşka bir hava katacaktır. Pastel tonlar mekanı olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterir. Ancak renk dağılımı yaparken dengeyi korumanız ve araya ahşap gibi sıcak tonlar katmanızı da öneriyoruz. Duvarlarınızın yanı sıra dolap kapaklarınız için parlak tonlar seçtiyseniz duvarlarınıza açık ve düz renkler kullanabilirsiniz. Zemin döşemeniz ve tavan açık renk ise duvarlarınızda koyu tonlar kullanabilirsiniz. Ancak bu rengi aksesuarlarla desteklemezseniz renk uyumu tamamlanmadığı için hoş olmayan bir görüntü yaratabilirsiniz.

60-30-10 kuralı

Bu kural hemen hemen tüm yaşam alanları için geçerlidir. Mekanda uygulayacağınız renk dağılım yüzdesi 60,30 ve 10 olarak belirlenmiştir. Kombinasyon şemanızı ana renk (yüzde 60), dikkat çeken renk (yüzde 30) ve bu iki rengi bağlayan ara renk (yüzde 10) olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Daha iyi anlayabilmek için giysilerimizden bir örnekleme yapabiliriz. Ceket ve eteğimizin rengi yüzde 60, içindeki bluz rengi yüzde 30 ve bağladığımız fularda yüzde 10 olarak belirleniyor. Bunu dekorasyona uygularsak, duvarlarımızın rengi yüzde 60, kapaklar ve döşemeler yüzde 30, çiçekler ve aksesuarlar da yüzde 10’unu oluşturuyor.

Mutfak için seçeceğiniz üçlü renk kombinasyonu aslında tüm evinizde uygulayacağınız renkler için size fikir verebilir. Ancak bu noktada yanılma payınızda bir o kadar artar. Kullanmak istediğiniz renkleri sınırlayarak ve belli bir renk paleti kullanarak boya ve tadilat seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Mavi ve turuncu, kırmızı ve yeşil gibi birbirini tamamlayan iki zıt rengi (paletin karşılıklı renkleri) seçerek bu renkler üzerinden devam edebilirsiniz. Görsel olarak bu renkler dikkat çekici bir etki yaratır. Yemek odası ya da mutfağınızın yemek bölümü için uygun renklerdir. Rahat ve fonksiyonel bir yaşam tarzınız varsa, sarı ve yeşil ya da mavi ve mor gibi (paletin yan yana renkleri) daha çok birbirine yakın tonları kullanmayı deneyebilirsiniz. Dekoratörlerin en sık başvurdukları hilelerden biri de siyah kullanımı. Özellikle, vazo gibi bazı aksesuarlarda kullanılan siyah, mekandaki diğer renklere vurguyu arttırır.

Çok fazla tonu bir arada kullanmak en sık tekrarladığımız hatalardan biridir. Örneğin bir duvarınız koyu yeşil ve diğer duvarınız açık yeşil ise renk dengesi tam sağlanmadığından görsel olarak tamamlanmamıi hissi yaratır. Bu hataya düşmemek için doğadan ilham almanız yeterli. Zemin (toprak) için koyu, duvarlarınız (ağaç) için orta ve tavan (gökyüzü) için açık tonlar kullanırsanız renk uyumunu da yakalayarak dingin bir dekorasyon yaratmış olursunuz. Eğer renkleriniz için henüz karar vermediyseniz işe mutfak aksesuarlarının ya da sizin için önemli bir objenin renginden yola çıkarak başlayabilirsiniz. Örneğin perdeleriniz beyaz, pembe ve mavi ağırlıklıysa, duvar için mavi (yüzde 60), zemin için beyaz (yüzde 30) ve aksesuarlar için pembe (yüzde 10) tonları seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir