Boya Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yuvanızda her odanızın içinde bulunduğu eşyalarla ile bir uyum içerisinde ve aynı renkte olmasını mı istiyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise size odalarınızı eşyalarınızla bir bütün olmasını sağlayacak 5 yolunu göstereceğiz.

  1. Eğer oda kapılarınızın hepsi koridora doğru açılıyorsa ve kendi aralarında bağlantıları yoksa, renk uyumlarını yapmak çok manasız gelebilir. Yalnız iç içe olan ve bir odadan diğerine geçilebildiği yada görülebildiği durumlarda renk ilişkilerinin önemi artmaktadır. Ve uyumlu olması gerekmektedir.
  2. Sıra sıra olan odaların birbirine benzemeyen alakasız renkleri evi uyumsuz sizi de huzursuz hale getirebilir. Aslında birbirini tamamlayan renklerden oluşan odalar göze daha güzel gelir ve uyumlu bir etki oluşturur.
  3. Bir akış oluşturmak için: Her odanızın aynı koridore açıldığı ya da odaların birbirinin içine doğru olduğu bir ev planında uyumlu ve alakalı renkler seçmek çok fazla önem arzetmektedir. Bu gibi durumlarda, uymanız gereken en önemli madde bu ahengi oluşturan her odanın kendine özel bir karakterini koruyarak renk seçimi yapmaktır.
  4. Kendinize bir çizgi belirleyin: Tüm evde devam edecek olan bir tema seçin ve seçtiğiniz rengin her bir odaya ayrı bir kişilik kazandırması için uğraşın.
  5. En sevdiğiniz rengi seçin: Bir sürü farklı rengi eşit seviyede seviyor olabilirsiniz. Ama içlerinden birini öne çıkarmanız gerekmetedir. Diğer ortamlarda da sevdiğiniz rengi az da olsa uygulamaya çalışın.Bu şekilde birleştirici etkiyi oluşturmanın en kolay yolu ahşapları aynı renge ya da tona boyamaktır (Pencere çerçeveleri, süpürgelikler, kartonpiyerler gibi). Bu bağı pek çok farklı yumuşak bir şekilde;örneğin kumaşlar, perdeler, masa ve yatak örtülerinin uyumuyla da gerçekleştirebilirsiniz. Aynı devamlılık duygusunu tüm ev boyunca sade 2 ila 3 renk kullanarak da yaratabilirsiniz. Her bir renk değişik oranlarda ve değişik yoğunluklarda kullanılırsa çok daha etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir